Botox leave, urlop psacierzyński czy menstruacyjny – jakich benefitów oczekują pracownicy?

Pakiet sportowy, opieka medyczna czy owocowe wtorki nie robią już dzisiaj na nikim wrażenia. Rynek pracy się zmienia, zmieniają się ludzie i ich mentalność, dlatego pracodawcy coraz częściej głowią się w jaki jeszcze sposób mogą odpowiedzieć na potrzeby pracowników i przyciągnąć ich do siebie. Zebrałam listę benefitów, które ostatnio „wpadły mi w ręce”, a które jak się okazuje – są bardzo atrakcyjnej dla pracowników.

  • Elastyczny czas pracy

Coraz częściej obserwuję, że pracodawcy zaczynają rezygnować ze sztywno założonego czasu pracy np. 9:00 – 17:00 na poczet możliwości rozpoczęcia pracy o dowolnej godzinie, w określonym przedziale czasowym, czyli na przykład pomiędzy 7:00 a 10:00. Wśród pracowników takie podejście jest znacznie bardziej atrakcyjne, ponieważ są osoby, które np. wolą skończyć pracę wcześniej lub dłużej pospać.

  • Praca zdalna

Pandemia wymusiła na wielu pracodawcach wprowadzenie home office’u. I pomimo tego, że wielokrotnie podczas rozmów z moimi klientami otrzymuję informację, że długofalowo taki sposób pracy nie jest efektywny, to i tak jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych benefitów dla pracowników. Pytanie o możliwość pracy zdalnej ze strony kandydatów pojawia się bardzo często, zwłaszcza ze strony osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy (gen. Z). Starsze pokolenia znacznie częściej preferują pracę stacjonarną/hybrydową.

  • „Botox leave”

Tak, istnieje coś takiego jak urlop, który można wykorzystać na zabiegi upiększające, niekoniecznie musi to oznaczać wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Taki rodzaj płatnego urlopu zdecydowała się wprowadzić jedna z londyńskich agencji reklamowych w momencie, kiedy zarząd uświadomił sobie jak wielu pracowników (bez względu na płeć) musi brać urlop aby udać się do fryzjera, barbera, czy kosmetyczki. Moim zdaniem benefit ważny, zwłaszcza, że pracownicy są wizytówką firmy i dbałość o wizerunek jest bardzo istotna.

  • Urlop psacierzyński

Stosunek ludzi do zwierzaków domowych bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich lat (i dobrze!), jednak nie trzeba być opiekunem czworonoga żeby wiedzieć, że zwierzę np. czasem choruje. Dla wszystkich psich/kocich rodziców coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii wprowadza możliwość wzięcia płatnego urlopu na opiekę nad czworonogiem. W 2020 roku w Polsce urlop psacierzyński wprowadziła firma BOLT, który polega na tym, że każdy pracownik, który zaadoptuje zwierzaka ze schroniska może skorzystać z 3 dni dodatkowego płatnego urlopu.

  • Urlop menstruacyjny

Ależ o tym było głośno jeszcze jakiś czas temu na Linkedin! Pamiętam te dziesiątki, jeśli nie setki komentarzy, najczęściej ze strony panów, na temat tego benefitu. W Polsce urlop menstruacyjny (czyli dni wolne w czasie okresu) wprowadziła m.in. marka odzieżowa PLNY LALA. Wprowadzenie możliwości skorzystania z urlopu menstruacyjnego pozwala pracodawcy być postrzeganym jako wyrozumiały, dbający i komfort swoich pracowników, a co za tym idzie – ich lojalność w stosunku do niego może tylko wzrastać.

To tylko niektóre z benefitów, które są teraz dostępne na rynku i jednocześnie atrakcyjne dla pracowników. Do tego dodałabym jeszcze od siebie: możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udział w różnych kursach i szkoleniach czy dofinansowanie do studiów podyplomowych. A co dla Ciebie jest najatrakcyjniejszym benefitem?

Podziel się artykułem

Mogą Cię zainteresować: